DS-OM55ND-FLOOR
No pricing available. Call for Quote.
Certifications:
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | DS-OM55ND-FLOOR |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.eu.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | DS-OM55ND-FLOOR |
| Product Model | DS-OM55ND-FLOOR |
| Product Name | Floor Window Display Mount |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Floor Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
| Maximum Load Capacity | 45.36 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 55" (139.70 cm) |
| Features | Easy to Install |
| Mount Pattern Compatibility Type | Dedicated |
| Mount Profile | Slim Profile |
| Mount Function | Cable Management |
| Mount Surface | Floor |
Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Matte Black |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Floor |
| Height | 233.30 cm (91.85") |
| Width | 79.32 cm (31.23") |
| Depth | 17.50 cm (6.89") |